01
دسامبر

رله چیست؟

تقریبا این اسم به گوش خیلی از شماها خورده ولی شاید باهاش آشنایی نداشته باشید و کاربردشو ندونید. اگر بخواهیم رله را تعریف کنم باید بگیم وسیله ای که نقش کلید را ایفا می کند ولی با تفاوت های بسیار، در واقع رله وسیله ای است برای قطع و وصل جریان. اما بحث اصلی رله این است که در کلید شما باید به وسیله یک اهرم به صورت فیزیکی جریان را قطع کنید اما در رله با دستور به یک قطعه دیگر مانند PLC دستور قطع به رله داده می شود و جریان را قطع و وصل می کند.
تا اینجای بحث بیشتر تفاوت رله با کلید را براتون گفتیم چون اکثرا با کلید آشنایی دارید در ادامه بیشتر به خود رله می پردازیم.

رله چیست؟

تعریف رله

رله وسیله ای است که با برقراری جریانی ضعیف و تبدیل آن جریان به نیروی مکانیکی یا الکترومغناطیسی باعث قطع و وصل شدن جریان بزرگتری می شود. اگر بخواهیم دقیق تر وارد موضوع بشیم باید بگیم که رله یه جریان تقریبا ضعیفی رو به عنوان دستور از یک واحد دستور دهنده دریافت می کنه و اون جریان رو تبدیل به انرژی مکانیکی یا الکترومغناطیسی می کنه.
وظیفه تبدیل انرژی در رله بر عهده بوبین می باشد. در رله جریان های اصلی به دو قسمت با نام کنتاکت اصلی وصل شده اند. بوبین باعث جذب این دو کنتاکت شده و آنها را به هم ارتبا ط می دهد که باعث وصل شدن جریان اصلی می شود.
امیدوارم با خواندن این متن ها تقریبا با رله آشنا شده باشید. تا اینجا مطمئن هستم چنتا سوال براتون پیش اومده که با هم به اونا جواب میدیم.

چرا جای رله از کلید استفاده نمی کنیم؟

  • کلید توانایی قطع به تعداد بالا رو نداره ولی رله توانایی تعداد قطع بسیار بالایی داره.
  • کلید بیشتر برای بحث حفاظت و قطع و وصل جریان اصلی به کار می رود ولی رله بیشتر برای بحث کنترل کاربرد دارد.
  • کلید را به صورت دستی باید قطعو وصل کرد ولی رله را به صورت اتوماتیک می توان قطع و وصل کرد آن هم با جربان های بسیار ضعیف.

رله

ظرفیت رله

کنتاکت های اصلی رله بیشتر با آستانه تحمل معرفی می شوند ولی بوبین رله ها معموال 220،110،48،24،12 ولت هستند که انتخاب بوبین مناسب بستگی به قطعه کنترل کننده مربوط می شود که چه جریان و ولتاژی را ساپورت می کند.

مطالب مفید:

تقسیم بندیه رله ها
  • سنجشی
  • زمانی
  • جهت یاب
  • جامد

ما تا اینجای کار نحوه عملکرد رله را به شما توضیح دادیم. باید بگوییم گاهی اوقات قطعه کنترل کننده به صورت یک سنسور در داخل خود رله وجود دارد مانند رله های زمانی که با گذشت زمان تعیین شده دستور قطع را به بوبین می دهد.